Διαιτητής: Λέκκας Παναγιώτης
Α΄Βοηθός: Ρίγκος Παναγιώτης
Β΄Βοηθός: Γκόλιας Αναστάσιος
4ος Διαιτητής: Λαζόγκα Ολυμπία

Κυπελλούχος της Ε.Π.Σ. Γρεβενών της αγωνιστικής περιόδου 2010-2011 αναδείχθηκε ο Α.Ο.ΣΕΙΡΗΝΑ, αφού κατάφερε να επιβληθεί στον τελικό των Γρεβενά Αεράτα με 2-0, σ’ ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, που παρακολούθησαν πάνω από 700 φίλαθλοι που κατέκλυσαν κυριολεκτικά το ΔΑΚ Γρεβενών.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, αφού οι δυο ομάδες αγωνίζονταν προσεκτικά καλύπτοντας τα νώτα τους.
Στο α΄μέρος η ΣΕΙΡΗΝΑ είχε ελαφρά και ανούσια υπεροχή και λιγοστές φάσεις δημιουργήθηκαν μπροστά στις δυο εστίες. Πολύ καλά στημένα τα Γρεβενά Αεράτα, με πυκνότητα στις γραμμές, κάλυπταν τέλεια τους χώρους κι έτσι οι δυο τερματοφύλακες πέρασαν ένα ήσυχο ημίχρονο.
Στο β΄μέρος ανέβηκε λίγο ο ρυθμός του αγώνα, η ΣΕΙΡΗΝΑ ήταν καλύτερη κι έχασε δυο καλές ευκαιρίες με το Βίδρα να δηλώνει παρών, τα Αεράτα όμως είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν, με τον Ντινόπουλο να χάνει τεράστια ευκαιρία μετά από ολέθριο λάθος του Αθανασόπουλου. Τελικά η ΣΕΙΡΗΝΑ κεφαλαιοποίησε την υπεροχή της και πέτυχε δυο πανέμορφα γκολ με τον Μπλάντο στο 75΄και τον Καραγιάννη στις καθυστερήσεις του αγώνα και κατέκτησε δίκαια το κύπελλο.
Σημασία όμως έχει το γεγονός, ότι διεξήχθη ένα παιχνίδι μέσα σε αθλητικότατα πλαίσια και η διοργάνωση της Ε.Π.Σ. Γρεβενών ήταν άριστη.

ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ

Α’ ημίχρονο

8ο λεπτό – Σουτ του Τζερεμέ μετά από μεταβίβαση του Καραγιάννη, πέρασε άουτ.
11ο λεπτό -  Τζερεμές και Καραγιάννης έπαιξαν το 1-2, σουτ του τελευταίου από το ύψος της περιοχής δεν βρήκε στόχο.
14ο λεπτό – Φάουλ εκτέλεσε ο Κατσαντώνης από αριστερά, κεφαλιά του Δημητριάδη πέρασε άουτ
30ο  λεπτό – Σουτ του Καραγιάννη από καλή θέση πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βίδρα.

Β’ ημίχρονο

52ο λεπτό – Διείσδυση του Καραγιάννη από δεξιά, έβγαλε παράλληλη συρτή σέντρα, απέκρουσε ο Βίδρας, ανάποδο ψαλίδι του Τζερεμέ, απέκρουσε και πάλι ο Βίδρας εντυπωσιακά σε κόρνερ.
53ο λεπτό –  Δυνατό μακρινό σουτ του Γκέτσιου, δεν ανησύχησε το Βίδρα.
58ο λεπτό –  Τεράστια ευκαιρία δεν αξιοποιήθηκε απ’ τον Ντινόπουλο, όταν από λάθος του Αθανασόπουλου έγινε κάτοχος της μπάλας, αντί να πλασάρει όμως καθυστέρησε και κόπηκε τελικά από προβολή του Λάμαρη.
62ο λεπτό –  Βολίδα του  Τζερεμέ απεκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο  Βίδρας.
75ο λεπτό –  ΄Εξυπνη κάθετη πάσα του Καραγιάννη στον Μπλάντο που με πλασέ άνοιξε το σκορ 1-0 για τη Σειρήνα.
90+1ο λεπτό –  Ο Βαζάκας έκλεψε την μπάλα απ’ τον Οικονόμου στο χώρο του κέντρου, έβγαλε την ασίστ στον Καραγιάννη, που μόνος προ του Βίδρα δεν δυσκολεύτηκε με ιδανικό πλασέ να πετύχει το τελικό 2-0.
81ο λεπτό –  Σέντρα ακριβείας του Θ. Δημόπουλου από αριστερά και ο Χρ. Μπαλοδήμος με πλασέ στην κίνηση, έγραψε το τελικό 2-7.

΄Αριστη η διαιτησία των κ.κ.  Λέκκα, Ρίγκου, Γκόλια (Ε.Π.Σ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ)

Τα μετάλλια στους διαιτητές απένειμε ο αρχιδιαιτητής Αργύρης Νατσιόπουλος.
Τα μετάλλια και το κύπελλο στους ηττημένους απένειμαν ο Δήμαρχος Γρεβενών Δημοσθένης Κουπτσίδης και ο Διοικητής του Στρατοπέδου.
Το κύπελλο στους νικητές απένειμε ο Πρόεδρος της Ε.Π.Σ. Γρεβενών, Γιώργος Κοσματόπουλος.

Α.Ο.ΣΕΙΡΗΝΑ (Θεοδόσης Φαλτάκας):  Αθανασόπουλος, Πολύζος, Γεωργίου (34΄Λάμαρης), Κυριακίδης, Φαλτάκας, Μπόζιαρης (69΄Τσιάτσιος), Γκέτσιος, Μπλάντος, Δούμας (87΄Βαζάκας), Τζερεμές, Καραγιάννης

ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ (Νίκος Μπαλοδήμος): Βίδρας,  Κατσαντώνης, Οικονόμου, Τσεπίδης (85΄Κοτενίδης), Δημητριάδης, Σ. Μπαλοδήμος (69΄ Θ. Δημόπουλος), Αναστασιάδης, Π. Λάλλος, Παπακώστας,  Χρ. Μπαλοδήμος (65΄Ρ. Δημόπουλος), Ντινόπουλος

Ρεπορτάζ: Φώτης Μπαζάκας
Φωτογραφίες: Κώστας Ντίγκος