ΜΠΑΡΑΖ: Γρεβενά Αεράτα - Θύελλα Φιλώτα 1-1 φωτορεπορτάζ

ΜΠΑΡΑΖ ανόδου στη Γ΄Εθνική
Γρεβενά Αεράτα - Θύελλα Φιλώτα 1-1 (0-0)
Κυριακή: 11 Μαϊου 2014
Γήπεδο Κνίδης

Μπροστά σε 350 θεατές στο πανέμορφο στάδιο της Κνίδης, τα Γρεβενά Αεράτα έσωσαν την παρτίδα και απέσπασαν ισοπαλία με τη ΘύελΛα Φιλώτα με 1-1. Μια ενδεχόμενη ήττα θα αποκαρδίωνε τους παίχτες του Νίκου Μπαλοδήμου, που με τις κατάλληλες αλλαγές στο πλάνο παιχνιδιού στο β΄μέρος, όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά θα μπορούσε να πετύχει και τη νίκη.
Πολύ δυνατά στον αγώνα μπήκε η Θύελλα, που ελέγχονταςτο ρυθμό του παιχνιδιού, δημιούργησε
και έχασε σημαντικές ευκαιρίες στι α΄ημίχρονο σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που εμφανίστηκαν πολύ αγχωμένοι και απλά παρακολουθούσαν την εξέλιξη.
Στο β΄ημίχρονο τα πράγματα όμως άλλαξαν. Παρόλο που τα Γρεβενά Αεράτα δέχθηκαν πρώτα τέρμα σε μια ανύποπτη φάση, παίζοντας έξυπνα με πολύ τρέξιμο, ισοφάρισαν, απέκτησαν αυτοπεποίθηση και δικαίωσαν την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο. ΄Ετσι αντιλήφθηκαν οι ποδοσφαιριστές του Αρχηγού, ότι δεν υπολείπονται σε τίποτα από ομάδες με μεγάλο μπάτζετ και πρωτοκλασσάτους ποδοσφαιριστές και αγώνας θα συνεχιστεί ως το τέλος.

Φάσεις και γκολ
2’ αντεπίθεση της Θύελλας με τον Ρούντο να βρίσκεται σε καλή θέση από θέση μέσα αριστερά και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Βίδρα να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ
8’ σουτ με καλές προϋποθέσεις του Μπαλοδήμου, έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μιχαηλίδη
10’ βαθιά σέντρα του Μπαμπάρη από δεξιά, ο Ρούντος μπροστά από τον Βίδρα πλάσαρε τον τερματοφύλακα των Αεράτων, με την μπάλα να περνάει μόλις δίπλα από αριστερό δοκάρι
11’ λάθος του Κατσαντώνη, στην άμυνα των Γρεβενών, ο Μπαμπάρης επωφελήθηκε και ανενόχλητος, έξω από την μεγάλη περιοχή, δοκίμασε ένα συρτό σουτ που έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι
14’ εκτέλεση φάουλ του Μπαλοδήμου, από δεξιά, ο Κατσαντώνης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ
20’ σέντρα του Ρούντου από αριστερά, ο Ηλιάδης έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ, με τον Βίδρα να εξουδετερώνει εντυπωσιακά την μπάλα
23’ ο Ιωαννίδης, κερδίζοντας κάποιες κόντρες, δοκίμασε ένα σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να προσκρούει στη ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού και να καταλήγει άουτ
26’ ο Γ. Σιδηρόπουλος έκανε μια σέντρα από δεξιά, ο Ρούντος βρέθηκε στο β’ δοκάρι όμως το σουτ που δοκίμασε σταμάτησε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ
40’ νέα σέντρα του Ρούντου από την αριστερή πτέρυγα, ο Ζηνόβιος μόνος στην μικρή περιοχή δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και οι αμυντικοί των Γρεβενών έδιωξαν μακριά
47’ σουτ του Αποστολίδη από καλή θέση, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
51’ ΓΚΟΛο Κλάζογλου απομάκρυνε την μπάλα με το κεφάλι, ο Ζηνόβιος «έσπασε» το τεχνητό οφσάιντ και πρόλαβε στην έξοδο του Βίδρα, καταφέρνοντας να τον πλασάρει από πάνω, σημειώνοντας το 0-1 για την Θύελλα
77’ κόρνερ του Χ. Σιδηρόπουλου ο Ντε Σόουζα έπιασε την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια
79’ ΓΚΟΛλάθος συνεννόηση του Κοντογουλίδη με τον Μιχαηλίδη, στο ύψος της τελικής γραμμής, ο Αναστασιάδης διεκδίκησε την μπάλα και την έδωσε στον Π. Λάλλο και αυτός με σέντρα σουτ από την δεξιά πλευρά κατάφερε να νικήσει τον εξουδετερωμένο γκολκίπερ της Θύελλας
87’ γρήγορος συνδυασμός του Κοντογουλίδη με τον Ζηνόβιο και αυτός «έστρωσε» στο επερχόμενο Ιωαννίδη, ο οποίος βρήκε ανοιχτό πεδίο, σούταρε δυνατά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια
90’ κόρνερ του Χ. Σιδηρόπουλου, ο Ζηνόβιος εκμεταλλεύτηκε μια σύγχυση στην καρδιά της άμυνας όμως το γυριστό σουτ που έκανε έφυγε ψηλά πάνω από την εστία

ΑΕΡΑΤΑ: Βίδρας, Σπηλιώτης (77’ Βασιλόπουλος), Αναστασιάδης, Κατσαντώνης, Λάλλος Θ., Ίττης, Κουρέλλας, Δημόπουλος Θ., Αποστολίδης, Μπαλοδήμος (84’ Δημόπουλος Ρ.), Λάλλος Π.
ΘΥΕΛΛΑ: Μιχαηλίδης, Σιδηρόπουλος Γ., Κοντογουλίδης, Γετίμης, Μπαμπάρης, Μπαργιορίδης, Ηλιάδης (55’ λτρ Ντε Σόουζα), Κλάζογλου, Ζηνόβιος, Ιωαννίδης (89’ Ανδρεάδης), Ρούντος (65’ λτρ Χ. Σιδηρόπουλος)